איך לגדל ילד מאושר?

האם אפשר בכלל "ללמד" ילדים להיות מאושרים יותר?

על פי התיאוריה האדלריאנית זאת בהחלט בחירה להסתכל על חצי הכוס המלאה.

אספתי עבורכם 6 שאלות, שאפשר לשאול את ילדינו על בסיס קבוע, על מנת להשפיע עליהם לבחור ולהסתכל על הצד הטוב של החיים:

1. מה הדבר הכי כיף / טוב / משמח שקרה לך היום? כאן אנחנו מטמיעים אצל ילדינו את ההרגל להסתכל על הדברים החיוביים בחייהם.

2. כאשר ילד משתף אותנו במשהו "לא טוב" שקרה לו, במקום מייד לומר לו מה עליו לעשות, כדאי לשאול: מה אתה חושב שכדאי לעשות...? כאן הילד לומד שהוא מסוגל לפתור בעיות בעצמו והוא גם מועצם מעצם העובדה שאנחנו מעבירים לו את המסר שאנחנו סומכים עליו.

3. בכל סיטואציה, חיוביות או שלילית, אפשר לשאול: איך זה גרם לך להרגיש? הוכח שאנשים שיותר מחוברים לרגשות שלהם יותר מרוצים מחייהם, ובנוסף גם יותר מצליחים בחיים.

4. כאשר ילד מספר לנו על חוויה שחווה עם ילד אחר, כדאי לשאול: איך אתה חושב שהילד השני הרגיש? המטרה כאן היא ללמד אמפתיה. התכונה החשובה הזאת תגרום לילדינו להפוך למבוגרים בעלי קשרים טובים יותר ומשמעותיים יותר בחייהם, דבר התורם ישירות להגברת תחושת האושר.

5. רצוי לתכנן דברים ביחד על ידי שאלות פשוטות כגון: מה נעשה בשבת? הציפייה וההתרגשות למשהו כיף שאמור להגיע משחררת את כל האנדורפינים בגוף, ולפעמים אפילו משמח יותר, מאשר האירוע המדובר.

6. לבסוף נשאל שאלה פשוטה, אך משמעותית מאוד: מה אתה הכי אוהב לעשות? זה יכול להיות ספורט, תחביב.... המטרה שלנו כאן היא לאפשר לילד, וגם לעודד אותו, לעסוק בפעילות הזאת, שמעניקה לו כלכך הרבה אושר. כאן אנחנו עוזרים לילד שלנו להתחבר להרגשה הטובה, כדי שהוא יידע לזהות את הרגעים האלו בעצמו, וכמבוגר יידע לבחור ולהשתמש בהם על מנת להרגיש רגעים של שמחה

 

תזכרו שכהורים לילדים צעירים, יש בנו את הכוח להשפיע עליהם וללמד אותם לעשות בחירות יותר חיוביות בחייהם. בואו נעזור לילדינו להתחבר לכל ה"יש" שבחייהם, וכך נגביר את הסיכוי שיגדלו להיות מבוגרים יותר שבעי רצון ואופטימיים ובסופו של יום גם יותר מאושרים!

גידול ילד מאושר
והילד הזה הוא אני
גידול ילד שמצליח