איך לגדל ילד שיצליח בחיים?

רוצים ילד שיצליח בחיים? תלמדו אותו לדחות סיפוקים!

 

אנחנו חיים בעידן טכנולוגי בו הילדים התרגלו לקבל סיפוק מידי - בחיים הווירטואליים הכל מהיר, מידי ועוצמתי ביותר. מולם, החיים ה״רגילים״ דיי משעממים... גם העייפות שלנו ההורים, מובילה אותנו לפעמים לחוסר סבלנות וחוסר כוחות, וכדי להשיג ״שקט תעשייתי״, אנחנו הופכים להיות עבור ילדינו צוות ״הוואי ובידור״, או ברגע שאנחנו שמים לב לסימני ״שעמום״, אנחנו מפנים אותם לאחד המסכים בבית... שלא יהיה להם רגע דל חס וחלילה.

 

נעשו אינספור מחקרים על מנת לחזות הצלחה בחיים. ב״הצלחה״ הכוונה היא לא רק בנוגע לקריירה, אלא גם לתחושת סיפוק במגוון תחומי החיים (חברתי, זוגי, לימודי, עניין). מצאו שאחד המנבאים הטובים ביותר להצלחה היא היכולת לדחות סיפוקים, שבעצם מובילה אותנו לכוח החשוב ביותר בכל הצלחה  – יכולת ההתמדה.

 

להורים של היום – ואני ביניהם - מאוד קשה לתת לילדים ״להמתין לרגע״. אמנם השעמום של ילדיי הפרטיים לא מאיים עליי, אבל אני חייבת להודות שלפעמים אני מתקשה לתת להם לחכות כשהם רעבים, צמאים, רוצים שנקנה משהו ״שיש לכל החברים״ ועוד. קשה לומר לילד: חכה, המתן, מחר, אולי, בשבוע הבא, ביום ההולדת שלך ואולי בכלל לא.... ובכך אנחנו מונעים ממנו למידה על סבלנות, התמדה, ציפייה, רצון וכמיהה.

 

אז מה עושים? מתחילים להתאמן על דחיית סיפוקים כמו על שריר שצריך להתגמש, לעט ובהדרגה. לא עוזבים את כל עיסוקינו תיכף ומיד לכל בקשה של הילד (ועל הדרך מלמדים אותו שיש עוד כמה אנשים שקיימים בעולם הזה חוץ ממנו). לא רצים מיד לקנות כל דבר ברצונו. כל התהליך הזה, של אימון בדחיית סיפוקים, חייב להיות מלווה בהסבר על מה נעשה, בשיח פתוח על הנושא, בשיקוף ואמפתיה לילד ברגעי קושי ובדוגמה אישית שלנו ההורים.

 

בואו ניתן לילדים שלנו למה לחכות, לקוות, לצפות ולחלום. כדאי לייצר להם קצת ריק ושעמום, ובכך נתרום להצלחתם בחיים!

פורסם בעמוד הפייסבוק של מכון אדלר

https://www.facebook.com/adlerins/

גידול ילד שמצליח
מסכים וילדים
והילד הזה הוא אני