על הקשבה

"כשאני מספר לך משהו,

ואתה כל הזמן רק "יופי, יופי" משיב,

אני יודע שאתה בכלל לא מקשיב"

 (והילד הזה הוא אני - יהודה אטלס)

 

הקשבה. אחד הכלים החשובים ביותר בחינוך ילדים, ובכלל ביחסים בין אנשים. כאשר מלמדים את הנושא הזה בקבוצות הורים, הרבה משתתפים אומרים: אה הינה, עכשיו ילמדו אותנו איך לגרום לילדים להקשיב לנו! אז זהו שלא, אנחנו דווקא רוצים ללמד את ההורים להקשיב לילדים שלהם.

הקשבה - זה נשמע כמו משימה פשוטה, אך כמה קשה לנקות את עצמנו מכל הרעשים החיצוניים והפנימיים על מנת להיות פנויים ולהקשיב באמת?? העייפות, העומס של החיים, הראש שנשאר בעבודה, המחשבות על העתיד וסתם חוסר הזמן לעצמנו... כל אלו מקשים עלינו להקשיב באמת.

כאשר הילד חוזר מהגן ואומר לנו: לקחו לי, הרביצו לי, לא שיתפו אותי... כמה קשה להיות בהקשבה ולשמוע אותו עד הסוף? ישר אנחנו רוצים לקפוץ, לעזור, לייעץ, לומר לו מה לעשות ואיך לפעול... ואז לפעמים אנחנו בכלל מפספסים את סוף הסיפור: איך הילד שלנו בחר להתמודד, מה הוא חשב, איך הוא הרגיש, מה הוא למד על עצמו ועל הכוחות שלו. לפעמים כל מה שילד צריך מאיתנו זה לשמוע את המילים "איזה באסה" ולקבל חיבוק.

אז איך מקשיבים לילדים? אנחנו משתדלים להגיע אליהם פנויים להקשיב, ללא שיפוטיות, דעה קדומה, צורך (שלנו) במתן עצה או פתרון בעיות, אנחנו מגייסים את כל האמפתיה שלנו ומשתדלים רק להקשיב.

לכו ותקשיבו לילדים שלכם, יש להם המון מה לספר.... והדבר החשוב ביותר - תהוו עבורם דוגמה אישית של הקשבה אמיתית, וכך תגבירו את הסיכוי שהם יהפכו למבוגרים שמסוגלים להיות קשובים ולהקשיב לעצמם.

פורסם בעמוד הפייסבוק של מכון אדלר

https://www.facebook.com/adlerins/

והילד הזה הוא אני
עונשים לילדים
מסכים וילדים