על מסכים, אינטרנט וילדים

בבית שלנו יש הגבלת זמן מסך, הילדים לא נוגעים בפלאפונים של ההורים וכנראה שהבן הבכור שלי (שעולה לד') הוא האחרון בכיתתו שעדיין אין לו פלאפון....

הוא פשוט נולד לאימא שמאוד לא אוהבת את הקשר בין מסכים, אינטרנט וילדים. אבל על מי אני עובדת? מסתבר שעל עצמי.... השליטה שלי בעניין כבר ברחה מזמן.

 

לאחרונה גיליתי שהגדול משחק במשחק אינטראקטיבי ושוחחתי איתו על כך. הוא הסביר לי על מה המשחק, ואמר לי שהוא משחק עם חברים. הוא סיפר לי על חבר אחד ש"פרש" ועכשיו נמצא בקבוצה "אחרת", עם ילדים שהוא לא מכיר. אמרתי לו שזה מצוין שהוא משחק עם חבריו ועודדתי אותו להמשיך. הסברתי לו למה לא כדאי לשחק עם אנשים שלא מכירים באינטרנט, שלרוב לא יודעים בכלל מי הם, ואם הם בכלל ילדים... בדיוק כפי שלימדתי אותו שלא פותחים את הדלת של בתינו לאדם זר, גם באינטרנט אנחנו לא "פותחים את הדלת" שלנו ולא מוסרים פרטים מזהים - כתובת, תמונה, שם.... – לאדם שאנחנו לא יודעים מי הוא.

החופש הגדול כבר כאן ואיתו השהייה הארוכה של ילדינו מול מסכים ואינטרנט. בואו נתעניין במה שהם עושים, עם מי הם משחקים, מה הם מבינים ויודעים על הנושא. נבדוק אם התכנים שהם נחשפים אליהם מתאימים לגילם ולערכים של הבית. אם הם לא מתאימים, ניתן להם הסבר קצר וענייני על כך. בואו נימנע מביקורת ואיסורים נוקבים, כי גם ככה השליטה שלנו היא אשליה אחת גדולה. החיבור לרשת נמצא בכל מקום, בכל כף יד, בבית של החבר, על האייפד של הסבתא... ולכן עדיף (כמו תמיד) לשמור על היחסים הטובים בבית ולנהל דיון פתוח ומכבד עם ילדינו. כזה שמעביר להם מסר שזה בסדר לפנות אלינו בשעת מצוקה, או עם כל שאלה מביכה או לא נעימה.

אני מצרפת לכם את "עשרת הדיברות לשימוש חכם באינטרנט של ילדי היסודי" (מ״מידע אמין על מין״, שעושים עבודת קודש!). שמרו, גזרו, הדביקו על הקיר בבית, ובעיקר התחילו לשוחח עם הילדים שלכם!

מרגישים מבולבלים? מפחדים מהאינטרנט? מוזמנים לפנות אליי. 

מסכים וילדים
עידוד ילדים
עונשים לילדים