החטא ועונשו

אני מאמינה שאין הורה שלא מתחבר לתחושות של: די כבר! מה הוא חשב לעצמו?? אני מחליט וזהו. אי אפשר להתנהל ככה! הילד לא בסדר והוא ישלם על כך מחיר... ואז נותנים לו עונש.

 

מה הילד לומד מעונש? הוא לומד שהעולם מתחלק לחזקים ולחלשים, ושכדאי להיות בצד של החזקים כי כוח עובד, שהעולם הוא שחור/לבן, יש נכון ויש לא נכון, הוא לומד לבצע פעולות מתוך ריצוי או מפחד, ובעצם הוא מבין שאפשר לעשות את הדברים ה"לא בסדר", רק כאשר ההורים, או הסמכות, לא רואים....

 

איך הילד מרגיש כשנותנים לו עונש? עצוב, מבואס, מושפל, קטן, חלש, חסר כוח, נעלב ואפילו יכול להתעורר אצלו רצון לנקמה.

 

חשוב לומר שעונש פוגע בערך של ילד ואף יתכן ותהיה פגיעה ביחסים.

 

החלופה האדלריאנית לעונשים היא לתת לילד לחוות את ה"תוצאות הטבעיות" וה"תוצאות ההגיוניות" של מעשיו. איך עושים את זה?

 

* תוצאות טבעיות הן כל התוצאות למעשים שבאים דרך ה"טבע" – לא עשית שיעורי בית, תקבל היערה ביומן, יום גשום ויצאת בלי מעיל, תתרטב... התפקיד ההורי (הלא תמיד פשוט במקרים כאלו) הוא לאפשר לחיים לדבר ולא להתערב, וגם לא לומר "אתה רואה, אמרתי לך"!!

 

* תוצאה הגיונית מיצרים כאשר אין תוצאה טבעית ישירה – לא צחצחת שיניים, מחר לא אוכל להרשות לך לאכול ממתקים, כל הבגדים על הרצפה, לא אוכל לכבס אותם.... חשוב כאן שזה לא יישמע כעונש!!

 

למה חייבים לשים לב? לטון הדיבור, שיהיה נעים, לא מטיף ועם המון המון אמפתיה וחמלה למקומות שילדינו טעו, פישלו או התנהגו לא בסדר.

 

האם זה פשוט?? ממש לא!! זה דורש מאיתנו אומץ, וכן קיים לפעמים קושי של ממש בלתת לילדינו "לסבול" ו/או לחוות מציאות לא תמיד נעימה, נדרש גם שינוי תפיסה מצדנו, יצירתיות וחשיבה גדולה.

מה אנחנו מרוויחים פה? קודם כל יחסים טובים בבית!! וכן, אנחנו נגדל ילד בעל ערך עצמי גבוה, שגם לוקח אחריות על מעשיו.

רוצים ללמוד איך לעשות את זה נכון? צרו איתי קשר.

פורסם בעמוד הפייסבוק של מכון אדלר

https://www.facebook.com/adlerins/

עונשים לילדים
חמצן לאימא
עידוד ילדים