לראות את האור בילדינו

כל שנה בחנוכה, הגננת בגן ילדיי נותנת לנו משימה: לצייר חנוכייה ולרשום את ״תכונות האור״ של ילדינו כ״ברכה״ לחג. כל שנה אני נדהמת מחדש כמה חשובה התזכורת הזאת - להסתכל, לחשוב ולחפש, את האור שבילדינו.

 

בשפה אדלריאנית אנחנו קוראים לזה ״עידוד״, ואנחנו מבדילים אותו ממתן ״שבח״. דרייקורס אמר ש״ילד זקוק לעידוד כמו ששתיל זקוק למים״. עידוד חיוני לגדילה ולהתפתחות תקינה של כל ילד. התפקיד ההורי שלנו הוא להוציא ילד מעודד לעולם, בעל ערך עצמי גבוה, על מנת שהוא יהיה מסוגל להתמודד עם מכשולי החיים.

 

רשמו בפניכם את 8 ״תכונות האור״ של העידוד:

1. עידוד הוא כל דבר שמעלה את הערך העצמי של אדם בעיני עצמו – מה שמעודד אותי לא בהכרח מעודד אותך, ולכן נחוץ להכיר את האדם שאנחנו רוצים לעודד.

2. מי שהכי זקוק לעידוד הוא מי שנכשל (ולא מי שמצליח!).... תזכרו את זה בפעם הבאה שהילד שלכם חוזר עם ציון לא משהו או ״יצא מהקווים״.

3. עידוד ניתן על כל ניסיון, גם אם הוא לא מסתיים בהצלחה... כי המטרה היא שימשיכו לנסות!

4. עידוד ניתן על כל השקעה וכל מאמץ הכי קטן – בואו נשים אור גדול על התהליך והרצון (ונזכור שהתוצאה הסופית פחות חשובה).

5. בעידוד אנחנו משמשים מראה ליכולות ולכוחות של ילדינו – בואו ונאיר בפנס את כל הדברים הטובים, אפילו הכי זוטרים, שאנחנו רואים בהם.

6. חיבוק זה עידוד – הוא בא לומר: אני כאן יחד אתך, גם כשאתה עצוב או לא הולך לך.

7. הקשבה זה עידוד – אני רק מקשיב לך ולא שופט, גם אם אני לא מסכים איתך.

8. מטרת העל של עידוד היא לתת לילד הרגשה שהוא תמיד אהוב, נחוץ ויכול.

 

ילד בא לעולם ללא ידיעה מי הוא... דרך העיניים שלנו, ההורים שלו, הוא בונה את עצמו. בואו נסתכל עליו בעיניים טובות, מחבקות ומעודדות.

חג אורות שמח!

פורסם בעמוד הפייסבוק של מכון אדלר

https://www.facebook.com/adlerins/

עידוד ילדים
זוגיות בהורות
חמצן לאימא