אימא׳לה הילד (הצליאקי) שלי עולה לכיתה א׳! 

עבורנו הורים לצליאקים, כמו תמיד, האתגר הוא כפול......

אז רגע לפני שעולים לכיתה א׳, קיבצתי עבורכם 4 עצות מעשיות:

 

1. שיתוף הילד מתחילת התהליך - כבר עכשיו אנחנו פותחים בשיח עם הילד, מתלבטים ביחד, שואלים את דעתו ומערבים אותו בעשייה שלנו. למשל: נותנים לו לבחור (ולקשט) קופסה, שיהיו בה ממתקים ללא גלוטן, לארון של המורה, למקרה ״חירום״.

 

2. מתחילים להתאמן בכלי חשוב שנקרא ״תיאום ציפיות״ – איך זה עובד? נותנים הסבר קצר לילד על מה הולך להיות (מה המציאות). מקשיבים לילד: לרצונות שלו, למחשבותיו, לרגשותיו ולפתרונות שהוא חושב עליהם. אפשר להציע הצעות נוספות, והילד עצמו בוחר מה הכי מתאים לו. בפועל יכול לקרות מצב שתקבלו הודעה ב7:45 שילדה מביאה היום קרמבואים לכיתה. אין לכם קרמבו ללא גלוטן בבית. מה עושים? מסבירים לילד את המצב, מקשיבים לילד (נותנים אמפתיה ולגיטימציה לבאסה שלו) ואז בודקים יחד מה האפשרויות העומדות בפנינו.

 

3. פנייה למורה – בימים הראשונים קובעים פגישה עם המורה על מנת לתת לה הסבר קצר בנוגע לצליאק. בנוסף, אנו בודקים יחד איתה אילו פתרונות היא מציעה, לבעיות שיכולות לצוץ במהלך שנת הלימודים. המטרה היא להעלות אצלה את המודעות ולגייס אותה לטובתנו.

 

4. פנייה במייל להורי הכיתה – חשוב לדעתי לבוא בטוב ולא בדרישות.... אז מציגים את עצמנו, אומרים כמה מילים בנוגע לצליאק, ומבקשים לעזור לילד שלנו להרגיש חלק מהקבוצה וכמו כולם. אם ניתן להתחשב, אנחנו נשמח מאוד... ובכל מקרה, אנחנו מבקשים שיזכרו ליידע אותנו, כאשר מביאים מאכל כלשהו לכיתה, כדי שנוכל להיערך בהתאם. בזמנו צירפתי גם מתכון לעוגת שוקולד פשוטה :)

ברברה הרכבי, מדריכת הורים מוסמכת מכון אדלר ומשרד החינוך

מדריכה ומלווה משפחות עם צליאק

בית-ספר וצליאק
צליאק במשפחה
משפחה וצליאק