ברוכים הבאים למשפחת הצליאק! 

בעבודתי כמדריכת הורים, המלווה משפחות עם צליאק, אני פוגשת המון משפחות בתחילת דרכם, שרק גילו את הצליאק בילדיהם.

מצד אחד אני שומעת הנחת רווחה שזה ״רק״ צליאק ולא משהו חמור יותר. בהרבה מקרים האבחון הסופי גם בא לאחר מסע ארוך של סבל וחיפושים אחר הסיבה שהילד לא הרגיש טוב. מאידך, קיימת גם עצבות מסוימת ואבל על ״פנטזיה״ שנעלמה - הילד שלי כבר לא יהיה כמו ״כל הילדים״, הוא כבר לא יזכה ב״לקחת ביס״, או להתכבד, כי פשוט ״בא לו״, ואנחנו כמשפחה, נפרדים מספונטניות מסויימת, שלא תחזור לעולם.

בעבודתי עם המשפחות החדשות אני נותנת המון מקום, אמפתיה וגם הבנה אישית למקום הכואב הזה, כי גם אני הייתי שם, כאימא לילד שגילו לו צליאק. יחד עם זאת, חשוב לי גם להצביע על הצד האופטימי, שזה באמת ״רק״ צליאק. וכן, חשוב לי לומר שזה הרבה פחות גרוע ממה שמדמיינים, ושלאחר ההלם הראשוני וקצת התארגנות, נכנסים לשגרה, ולחיים רגילים.

לבסוף, ברצוני להדגיש את המתנות שיש בהורות לילד עם צליאק, והן רבות.... מי כמונו, אימהות לצליאקים מתוקים, יודעות לחשוב מחוץ לקופסה ולמצוא ״פתרון״ לכל דבר! אני יכולה להעיד על עצמי שזה גרם לי להיות אימא הרבה יותר יצירתית. בנוסף, זה פיתח בי סובלנות ויכולת הכלה גדולה יותר לאחר ולשונה ממני. שמחתי גם לגלות אנשים טובים באמצע הדרך, שמחליטים להתחשב ולהתאמץ עבורנו.... אני אף פעם לא לוקחת אותם כמובנים מאליו!

בסופו של יום, הדבר החשוב ביותר שגיליתי הוא שאוכל זה רק אוכל ואנחנו הרבה מעבר למה שאנחנו אוכלים! אז בואו נסתכל על החוויה, על האנשים הטובים שסובבים אותנו, על מי שאנחנו ומה שאנחנו עושים.

ברברה הרכבי, מדריכת הורים מוסמכת מכון אדלר ומשרד החינוך

מדריכה ומלווה משפחות עם צליאק

צליאק ומשפחה
גילוי צליאק
צליאק בררן