5 טיפים לאימא של צליאקי ״בררן״ 

״מאז שגילינו את הצליאק, הוא מסרב לאכול״, ״היא לא אוכלת כלום, אני כל כך דואגת״.... אלו חלק מהשפטים שאני שומעת מהורים לצליאקים חדשים.

 

ילד ״בררן״ באוכל מדאיג כל הורה. אצלנו דאגה זו מועצמת בעת גילוי המחלה. כמובן שכל מקרה לגופו, ואם הילד באמת אינו אוכל כלל, כדאי לגשת לרופא הילדים. ובכל זאת, לרוב כשאני בודקת עם הורים הבאים אליי להדרכה, אם הילד באמת ״לא אוכל כלל״, אני מוצאת שהוא לפעמים לא אוכל בצורה מסודרת,  או לא מספיק מגוונת. כאימא לילד צליאקי ״בררן״ (שכבר גדל ו״נפתח״ מעט), וכמדריכת הורים המלווה משפחות עם צליאק, להלן 5 טיפים להרגלי אכילה בריאים יותר:

 

1. אמפתיה וסבלנות – אם רק גיליתם את הצליאק, תבינו שזה לא פשוט עבור הילד. ממש לא כיף, כשבאופן פתאומי, מודיעים לו שהוא כבר לא יכול לאכול את כל הדברים שהוא אוהב ורגיל אליהם. אז תנו לילד להיפרד בכבוד מהעבר, וזמן ״להתאבל״ על המקום הזה, שלא יחזור לעולם. תגלו אמפתיה והכלה לעצב ולכאב שלו.

יחד עם זאת:

2. אחריות – תזמינו אותו להיות שותף מלא בתהליך החדש. תנו לו הסבר (על פי יכולת הבנה וגיל) למחלת הצליאק. שתפו אותו בהתלבטויות שלכם, בשאלות, בחיפושיכם אחר מוצר או מאכל מסוים. קחו אותו לסופר, תראו לו את המחלקה ללא גלוטן, ותלמדו אותו לקרוא תווית ולמצוא את סימן הפרח / ללא גלוטן.

3. שותפות – הכניסו אותו למטבח, בשלו ואפו יחד איתו, שתהיה פעילות מהנה וכיפית, ללא כל ציפייה שיאכל את מה שהכין.

4. עידוד – תעודדו ותאירו באור גדול כל צעד קטן שלו: אם רק הסכים לטעום, לגעת או לבדוק מאכל חדש, גם אם בסוף החליט שלא לאכול אותו.

5. חשיפה - אל תוותרו על פירות, ירקות ושאר מאכלים בריאים, שאתם רוצים שיאכל ותניחו אותם על השולחן בכל ארוחה ובכל הזדמנות. תזכרו שנדרשת חשיפה חוזרת של מאכל חדש על מנת להתרגל אליו.

  

ברברה הרכבי, מדריכת הורים מוסמכת מכון אדלר ומשרד החינוך

מדריכה ומלווה משפחות עם צליאק

צליאק בררן
צליאק