המסיכות שאנו עוטים בהורות

בואו נודה בזה, ילדינו לרוב לא רואים אותנו נכשלים, ״מתפדחים״ או אפילו עצובים, נבוכים או בוכים.... הם חווים אותנו כגיבורי-על, חזקים, יודעי כל ומצליחים תמיד. אנו בוחרים (במודע או שלא) להעלים בפניהם את הכישלונות, את ה״טעויות״ והחולשות שלנו. זאת, על מנת לשמור על ילדינו, להפגין בפניהם חוזק ומוגנות. אך לכבוד פורים, בואו נדבר על למה המסכה שאנו עוטים בהורות דווקא מזיקה לילד שלנו, ומדוע כדאי להסירה.

 

דור ילדינו גדל יחד עם ה״אינסטוש״ והרשתות החברתיות. הם נחשפים לאינספור תמונות ״מושלמות״ כל הזמן.... אז קודם כל כהורים, חשוב לשקף להם שמראות אלו אינן מדויקות, שאנחנו רחוקים מלהיות מושלמים, וטוב שכך! על מנת להוריד את הדרישה הזאת לפרפקציוניזם, כדאי להראות, ולשתף את ילדינו ב״טעויות״ שלנו - את התבשיל שלא צלח, את הפדיחה שהביכה אותנו בעבודה, את הבאסה של הג׳ינס שלא נסגר אחרי החגים..... אנחנו לא גיבורי-על וחשוב שילדינו ידעו זאת. רצוי לתת להם דוגמה אישית של הורה שלפעמים עצוב, מבולבל או אובד עצות. אנו נראה את עצמנו כפגיעים ומבקשי עזרה לפעמים, כדי שגם הם ירשו לעצמם לעשות זאת.

 

לבסוף, הרבה הורים גם בוחרים להסתיר מילדיהם עובדות חשובות אודות חייהם, כגון מחלות, פיטורין או אפילו הפרעת קשב שיש לילד עצמו.... ברור שכוונתם של ההורים הן אך ורק טובות, ובאות לשמור על הילד מפני מצבים מעוררי חרדה. אולם, חשוב להבין שלילדים יש חיישנים חדים מאוד, והם מרגישים כשמתקיים סוד, ואז הדמיון מתחיל לפעול (והוא בדרך כלל הרבה יותר עוצמתי מהמציאות).... הם עלולים לחשוב שהסיפור הרבה יותר חמור ממה שקורה בפועל. תמיד כדאי לספר לילדים את האמת - בצורה פשוטה, לא מפחידה, מותאמת לגיל ובעיקר, עם מסר של אופטימיות והודעה שאנחנו כאן עבורם.

 

תזכרו שילדיכם מסתכלים עליכם כל הזמן, ולומדים מכם, אז בואו נכניס כנות ואמת ביחסינו עם ילדינו. בואו נסיר את המסכות.

פורסם בעמוד הפייסבוק של מכון אדלר

https://www.facebook.com/adlerins/

המסיכות שאנו עוטים
אמא ובת